Szybki przelew online: jak korzystać z najnowszych technologii?

Coraz większa rzesza Polaków korzysta na co dzień z bankowości internetowej zarówno z poziomu laptopa, tabletu czy smartfonu. Umożliwia ona wygodne płatności i przesyłanie pieniędzy z jednego rachunku na drugi bez konieczności wychodzenia z domu. Jedną z chętnie wybieranych przez nas opcji jest szybki przelew online, który oferuje większość banków w Polsce. Dzięki przelewom ekspresowym pieniądze trafiają na konto odbiorcy w ciągu zaledwie kilku sekund. Co więcej, takie przelewy można realizować zarówno w dni powszednie, jak i weekendy.

Przelew błyskawiczny nadal najczęstszym wyborem

W przypadku standardowych przelewów bankowych pieniądze najczęściej docierają do odbiorcy na następny dzień roboczy. Aby przyspieszyć ten proces, w 2012 r. uruchomiono przelewy natychmiastowe Express Elixir(https://www.expresselixir.pl/), nazywane również ekspresowymi. O tym, jak bardzo szybkie przelewy online przypadły do gustu Polakom, świadczą statystyki.

Łącznie w 2022 r. system Express Elixir obsługujący ten rodzaj transakcji, rozliczył 227,56 mln przelewów natychmiastowych na kwotę 147,31 mld zł. W 2021 r. liczba rozliczonych przelewów natychmiastowych wyniosła 123,3 mln, a ich wartość 98,7 mld zł, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost odpowiednio o 85 proc. i 49 proc.

Z kolei badanie „Ecommerce w Polsce 2022” potwierdza, że najchętniej wybieraną metodą płatności online jest nadal możliwość zlecenia szybkiego przelewu przez serwis płatności. Taką opcję wskazało aż 70% ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się BLIK, który systematycznie buduje swoją renomę wśród Polaków. Na znaczeniu zyskują również płatności odroczone, które dają konsumentom większą swobodę podczas dokonywania zakupów.

A za pomocą jakich urządzeń najczęściej wykonujemy szybki przelew online lub płacimy BLIKIEM? Według tego samego badania smartfon wyprzedził komputery stacjonarne i laptopy. Korzystanie z niego podczas kupowania płacenia przez Internet zadeklarowało 75% badanych.

Szybkość i transparentność natychmiastowych przelewów online

Przelewy ekspresowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą błyskawicznie przelać pieniądze również w weekend. Są one realizowane przez KIR za pośrednictwem systemu Express Elixir, a transfer online dochodzi na konto bankowe praktycznie od razu (w wyjątkowych sytuacjach do maksymalnie kilkunastu minut). Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych transakcji, przelewy natychmiastowe to zwykle dodatkowy koszt około 5 złotych za każdą transakcję. Jednak w niektórych bankach są one darmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 12 =